A Szolidaritás Női Program pilot időszakának tapasztalatai
Kiket, hogyan támogattunk és hogy látják ők a közös munka hozadékát
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány (GYSZA) kísérleti programjának keretében két éven keresztül támogattunk női ügyek képviseletéért, női témák láthatóságáért dolgozó szervezeteket. A támogatási időszak alatt szakmailag is kísértük a munkájukat. Ezt követően egy nyomonkövető-, értékelő kutatás keretében visszajelzést is kért tőlük Benedek Gabriella és Szegő Dóra, a Szolidaritás Női Program munkatársai a közös munka tapasztalatairól. Ebben a cikkben Szegő Dóra a velük való együttműködésünk kereteit és tanulságait összegzi.
A kutatás egyik célja volt, hogy magunk és a támogatóink számára szintetizáljuk a tapasztalatokat. Emellett ezekre a tanulságokra és tapasztalatokra építettük fel a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány 2024-ben elindult Szolidaritás Női Programjának alapvető kereteit, értékeit és támogatási politikáját, melyet hamarosan bővebben is bemutatunk.
Kontextus – a kísérlet háttere
2022-ben szociológiai felmérést végeztünk női témákkal foglalkozó szakemberek és szervezetek körében, melynek célja egyrészről annak feltárása volt, hogy milyen körülmények, attitűdök, erőforrások és nehézségek jellemzik a nőkért dolgozó magyar civil szereplők helyzetét. Másrészről pedig azoknak a lehetséges támogatóknak és szempontjaiknak a megismerése, akiket foglalkoztatnak a nőket érintő ügyek és készek tenni a változásért a női szempontok láthatósága és képviselete terén. Erre épült az a kísérleti szakmai program, melyben női témákat képviselő szervezetek és közösségek szolgálatába állítottuk a GYSZA szakmai eszköztárát és erőforrásait.
Kiket és hogyan támogattunk
A pilot időszak két évében, 2022 és 2024 között összesen közel 11 millió forintot osztottunk szét 8 szervezet (köztük bejegyzett szervezetek és informális csoportok) 9 programjára, három különböző, személyre szabott konstrukcióban. A 2023. március 8-án szervezett Nőnapi Élő Adásunk keretében 4 szervezet: a Szívhangok Sajátszínház Társulat, a Fecske – Fogvatartottakért és Családtagjaikért Támogató Csoportjai, a Női Váltó és az EMMA Egyesület jutott támogatáshoz.

A Patent Egyesület ukrán menedékkérő nőket támogató programját egy külföldi magánadományozóval együttműködve segítettük. Az Élménylelő Ifjúsági Egyesület a GYSZA ajánlásával a The Funding Network (TFN) 2023. március 15-én megtartott online Élő Adás közösségi adománygyűjtő estjén gyűjtött támogatást munkájához. A kísérleti támogatási program további fontos eredményeként létrejött a NADE! – az első magyar női adományozói kör, amely egyéves gyűjtést követően, 2023 novemberében három szervezet tevékenységeit támogatta: a She for She-t, a Szívhangok Sajátszínházat és a Mamakör Alapítványt.

A felsorolt partnereket egyenként 500 ezer – 3,5 millió Ft közötti összegekkel tudtuk támogatni, összesen 11.7 millió forint értékben. A GYSZA-tól kapott támogatásból általuk készített munkatervek alapján valósítottak meg előre eltervezett tevékenységeket, 6-16 hónap alatt. A támogatások felhasználásához minden esetben intézményi keretet és szakmai kísérést adtunk.
Az általunk nyújtott támogatás egyedisége és hatása
A résztvevők visszajelzései alapján a támogatásunk több szempontból is különleges és hasznos volt számukra: kiemelték, hogy sokat jelentett, hogy a valódi szükségleteikre fordíthatták, melyeket ők határozhattak meg alakíthattak a változó realitásaikhoz. Ezt egy támogatott így fogalmazta meg:
„Ti felnőttnek kezeltek minket, kiegyenlítettek a viszonyok. Szeretünk veletek dolgozni. Mellettetek nem kell támogatottként lenni, partnerek vagyunk.”
Értékes volt számukra, hogy elsősorban kísérni szeretnénk a munkájukat, megérteni a helyzetüket és abban támogatni őket, amire igazán szükségük van. Jellemzően arra fordították a forrást, amikre a szervezetnek a bevett csatornákon nehéz vagy egyáltalán nincs mód támogatást szerezni. Ilyen a megterhelő munkát végző munkatársak kiégésprevenciója és öngondoskodása, a szervezeten belüli szakmai és emberi közösség építése, a szakmai munkára való célzott és strukturált reflexió – pl. szupervízió vagy szakértő bevonásával zajló tervezés formájában.

A támogatott szervezetekben, közösségekben dolgozókat arról is kérdeztük, hogy milyen közvetlen hatásait érezték a GYSZA segítségével megvalósult tevékenységeknek. Összességében azt a tanulságot vontuk le a visszajelzésekből, hogy az anyagi, szakmai és emberi támogatás hatása nagyobb és kézzelfoghatóbb, mint amennyit a támogatási összeg volumene alapján gondoltunk volna.
Nagyon sokféle hozadékát jelölték meg a támogatásnak: a szakmai munka, a szervezeti működés és fenntarthatóság, a szervezet belső és a célcsoporttal való kapcsolatai és a nyilvánosságban való láthatóság terén is fejlődést tapasztaltak. Közös pont volt a szervezeti közösségeik épülése, a szemléletváltás a forrásteremtés és a nyilvánosságban való megjelenés kapcsán. Ehhez kapcsolódóan a Nőnapi Élő Adáson szerzett forrásról elmondták, hogy az, hogy ők maguk is közreműködhettek a forrás előteremtésében, gyökeresen új tapasztalatot hozott a forrásteremtésről való gondolkodásukba: „Nőtt a felelősségérzet, a transzparencia, a megfontoltság és a tudatosság a forrás felhasználásában” – jelezte vissza egy támogatott szervezet vezetője.
További hatásként említették a módszertani és szakmai fejlődést, a célcsoportjaikkal való kötődés erősödését valamint a szakmai és emberi megerősödést válságos időszakokban. Utóbbi kapcsán nagyon fontos volt többek számára a külső visszajelzés, tükör – tőlünk és az adományozóktól, pl.: a NADE! résztvevőitől – arra, hogy értékes és fontos, amit csinálnak. Erre vonatkozóan ritkán kapnak szakmai és emberi visszajelzést: „Az volt nekünk ebben fontos, hogy észre vagyunk véve, és van elismerése a munkánknak. Ez nagyon jó érzés. Ki is raktuk a bekeretezett oklevelet a falra -lehet róla mesélni, örülni neki a csapatban. Lendületet adott.” (támogatott visszajelzése).