Szolidaritás
Női program

A nőkkel,
egy szolidárisabb
társadalomért!

Célunk a női nézőpontokat képviselő civil kezdeményezések segítése a biztonságos és fenntartható működésben. Eközben szolidáris, támogató közösséget építünk, mely nyitott mindenki számára, akiknek fontos a női ügyek és érdekek képviselete.

MIÉRT PONT A NŐK?

Hiszünk a nők empátiájából, megosztott tapasztalataiból, történeteiből és közös céljaiból eredő mélyreható és pozitív változásban. Abban, hogy a nők közötti támogatás és együttműködés egy megújuló energiaforrás, ami nem csak egyéni életeket, hanem egész közösségeket és rendszereket is képes átformálni, ezáltal fenntartható társadalmi változásokat elindítani. A női szempontok erősítése, a női tapasztalatok és érdekek hatékonyabb érvényesülése hozzájárul ahhoz, hogy egy igazságosabb, együttműködőbb és emberségesebb világot teremtsünk – ezáltal ez a küldetés az egész társadalom jólétét szolgálja.

A kevésbé látható, periférián lévő női csoportok képviseletén keresztül rávilágíthatunk fontos társadalmi témákra, problémákra. Abban is hiszünk, hogy ha teret adunk nőknek és férfiaknak, hogy megszokott pozícióikból kilépve közös élményeket és tapasztalatokat szerezzenek, azáltal kapcsolatok szövődnek. Az összeköttetésekből újabb együttműködések születnek, melyek erősítik egy szolidáris háló létrejöttét.

A szolidaritás részünkről az együttérzés mellett cselekvést is jelent.

A programunkban való részvételen keresztül támogatottak és támogatók egyaránt megtapasztalhatják a hatóerejüket: azt, hogy adománnyal, munkával és részvétellel közvetlen hatást gyakorolhatnak a körülöttük levő világra és ezzel hozzájárulnak a pozitív társadalmi változáshoz. Mindez szabadsággal is párosul: mindenki a saját lehetőségeihez, erőforrásaihoz és élethelyzetéhez mérten kapcsolódhat be – így a részvétel nem elvárás, hanem lehetőség, amelyben a szabadság és az elköteleződés egymást erősítik.

MIBEN EGYEDI A SZOLIDARITÁS NŐI PROGRAM?

A női civil szervezetek szűkülő, forráshiányos környezetben próbálnak fennmaradni, rövidtávon terveznek, meghatározó a bizonytalanság, és a kimerülés. A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány Szolidaritás Női Programján keresztül a forrásteremtés új szemléletét és csatornáinak bővítését kínáljuk a női témákkal foglalkozó szervezeteknek. Új szereplők bevonásán és új típusú források elérhetőségén dolgozunk. Célunk, hogy kevésbé látható vagy marginalizált helyzetben levő női ügyek mentén működő szervezeteket és közösségeket is támogassunk abban, hogy magukat és céljaikat hatékonyabban képviseljék.

Alapelvünk, hogy a velünk való együttműködés a szabadságon és a kölcsönös bizalmon alapul. Ezt követjük a támogatottakkal és a támogatókkal való munkában egyaránt. A támogatottakat tekintjük saját helyzetük legjobb ismerőinek, akik a leginkább képesek meghatározni, mire van szüksége a közösségüknek. Ezért az ő kezükben hagyjuk a döntést a támogatás felhasználási módjait illetően. Célunk, hogy megerősítsük őket abban, hogy saját kezükben van a változás kulcsa. Mi ahhoz kínálunk erőforrásokat, hogy a saját útjukat járják, saját megoldásaikat találják meg. A támogatók felé pedig a szolidáris cselekvés lehetőségterét szeretnénk bővíteni.

Bizalom és szabadság

KIKET ÉS HOGYAN TÁMOGATUNK?

A női témákat felkaroló szervezetek különböznek témáik, szakmai hátterük és tevékenységi körük mentén, szükségleteik és problémáik is eltérőek. Ami közös bennük, hogy nagy szükségük van arra, hogy egymással kapcsolódjanak, és újszerű működési modelleket ismerjenek meg. A női szükségletekre reagáló támogatásunk keretében szakmai támogatást és forrást nyújtunk a női szempontok és érdekek képviseletén dolgozó szervezeteknek és csoportoknak. Fontos számunkra, hogy a támogatott ügyek közösségbe ágyazódjanak és a szervezet által képviselt célcsoport vagy a vele/benne dolgozó munkatársak valós szükségleteiből induljanak ki. Adományozói körök építésén, adománygyűjtő rendezvények szervezésén keresztül formáljuk a támogatásról való gondolkodást. Programunkban négyféle területen nyújtunk támogatást. Támogatjuk, hogy

  • a női csoportokban, nőszervezetekben dolgozók biztonságosan és fenntarthatóan végezzék a munkájukat;
  • női szempontok és érdekek megjelenjenek és képviseletet kapjanak olyan szervezetekben, melyek célcsoportja és tevékenysége elsődlegesen nem nőkre irányul;
  • a nőszervezetekben dolgozóknak legyen forrása az egyéni regenerálódásra, fizikai és mentális ellenállóképességük megőrzésére és az öngondoskodásra;
  • emellett olyan terek és felületek létrehozásán dolgozunk, melyben a női szempontokra érzékeny és a nőkkel szolidáris szervezetek és egyének egymáshoz is kapcsolódhatnak, valamint megtalálhatják a közös cselekvés számukra ideális formáját.

EDDIGI SIKEREINK

A Nőnapi Élő Adás keretében 2023-ban közel 145 adományozó felajánlásából négy szervezetet támogattunk anyagilag és szakmailag. Témáik: a nők támogatása a várandósság, a szülés és a posztpartum idején, periférián élő, hátrányos helyzetben lévő nők és lányok érdekérvényesítésének növelése a szociodráma módszerével, fogvatartottakhoz tartozó nők segítése mentálhigiénés csoportokban, valamint a női karrierváltást és vállalkozást támogató közösség építése.

Létrehoztuk az első magyar női adományozói kört (NADE! – Nők Adományoznak Együtt!), aminek keretében 13 résztvevő egy éven át rendszeresen találkozott, női élethelyzeteket ismertek meg, majd az általuk összegyűjtött adományból három fontos női ügyet támogattak: a fiatal lányokat és asszonyokat szociodramatikus módszerekkel segítő szakmai csoport közösségépítését, bevándorló nők beilleszkedését segítő nyelvtanfolyamot és női klubot, valamint a gyermekágy alatt egymást erősítő női körök bővülését.

AKTUÁLIS TEVÉKENYSÉGEINK

Alumni –
Hálózatépítő program

2025 áprilisától hálózatépítő programunk keretében öt szervezettel dolgozunk együtt egy éven át, meghívásos alapon: az Utcáról Lakásba! Egyesület, a Hiányzó Láncszem Alapítvány, a Más Állapotot a Szülészetben! mozgalom, az Élmény Tár és a She for She a program résztvevői. Olyan munkatársakkal és önkéntesekkel dolgozunk, akik ezekben a szervezetekben képviselnek női témákat és tevékenységeket. A célokat együtt alakítjuk ki: kitekinteni a saját szervezeti, tematikus vagy területi buborékjaikból, megismerni más szervezetekben dolgozók gondolkodásmódját, módszereit, valamint egymástól tanulni, közösen gondolkodni arról, hogy lehet fenntarthatóan működni a jelenlegi környezetben, és láthatóbbá válni a nyilvánosságban. A program egy bizalmon és szakmai együttműködésen alapuló platform, melyet a résztvevők aktívan alakítanak a Szolidaritás Női Program facilitálásával.

FELFEDEZŐK

“Felfedezők” pályázatunkban olyan társadalmi ügyekért dolgozó szervezeteket, közösségeket szólítunk meg, akik küldetése nem kimondottan nőkre vagy lányokra fókuszál, mégis elkötelezettek a női szempontok beépítésére a munkájukba. Ezzel hozzájárulva a velük dolgozó és együttműködő nők és lányok helyzetének javításához, szempontjaik érvényesüléséhez, a nemek közötti egyenlőséghez. Felhívásunk egy szakmai kísérletben való részvételre szól. Elkötelezett, kíváncsi és tanulni vágyó támogatott partnereket keresünk, akik nyitottak arra, hogy gondolkodjanak a saját munkájukban leginkább releváns női szempontok érvényesítéséről. A pályázat keretében kidolgoznak egy ötletet a nők helyzetének javítására és eszközöket választanak ennek megvalósítására. Pályázati kiírásunkra április 24-ig várjuk a jelentkezést.

NADE! –
Nők Adományoznak Együtt

A 2022-ben elindított adományozói kört 2024 őszén folytattuk, melynek keretében 25 nő találkozik havonta, ismerkedik meg egymással és dönt közösen arról, hogy kiket támogasson az általuk összegyűjtött közel 3 millió forint adományból. Eközben egy közösség épül, melyben személyes tapasztalatokat osztanak meg számukra fontos női témákról, együtt tanulnak női ügyekről, nézőpontokról. Ez a folyamat segíti őket abban, hogy az adományukról megalapozott és elkötelezett döntést hozzanak. A NADE! által összegyűjtött támogatáshoz adományozóként bármikor, a körhöz résztvevőként pedig 2026 elején lehet csatlakozni. 

Ha valamelyik program felkeltette az érdeklődésedet és szívesen csatlakoznál résztvevőként, szakemberként vagy támogatóként, írj munkatársunknak, Szegő Dórinak a dori.szego@gy-sz.hu email-címre!

MÉDIAMEGJELENÉSEINK

TÁMOGATOTTAINK MONDTÁK

A GYSZA egy közösséget és támaszt adott. Partnert a közösen vívott harcban azokért az ügyekért, amik számítanak.

Számomra a GySZA a fehér pitypang, ami sokfelé szórja magát, mindenhová eljut a szél segítségével, több helyen magot vet, ahol aztán újra nő; méghozzá azért, mert az én szememben az alapítvány pont így „veti el a magokat”: próbálja megalapozni a civil szervezetek jövőjét, kiépíteni a támogatás és az összefogás kultúráját Magyarországon.

Támogatást kaptunk – de nem csupán anyagit, hanem annál is többet, mert korábban soha nem gondoltuk volna, hogy ennyi embert képesek lehetünk megszólítani a témánkkal.

Az Élő Adásban kapott pénzügyi támogatás életmentő volt számunkra egy kritikus pillanatban és a programon keresztül kapott visszajelzések, bátorítások és iránymutatások erőt is adtak a folytatáshoz, amiért nagyon hálásak vagyunk.

TÁMOGATOTTAINK

Ha szeretnél többet megtudni a programról vagy szívesen együttműködnél,
keresd munkatársunkat, Szegő Dórit!