Baraksó-Kovács Andrea

A közösségi munka keretében olyan programokat tervez megvalósítani, amelyek erősítik a helyi összetartozást és aktív részvételre ösztönzik a település lakóit. A cél, hogy a résztvevők felismerjék, mennyit tudnak egyénileg hozzátenni saját közösségük jóllétéhez, miközben együttműködésük révén új értékek születnek. Az ilyen jellegű közös munka különösen inspiráló Andrea számára, mivel örömmel tölti el az ötletelés és a megvalósítás folyamata, valamint boldoggá teszi, ha mások örömét láthatja a közösen elért eredményekben.

MIN DOLGOZIK A KÖVETKEZŐ 3 ÉVBEN?

1. Személyiség- és szervezetfejlesztés
2. Közösségi programok fejlesztése és megvalósítása (a korábbiak folytatása és újak kidolgozása)

  • Gyermekrajz- és fotópályázatok
  • Nyári táborok, családi programok, kiállítások és fesztiválok
  • Beszélgetéssorozat és előadások 
  • Köztéri akciók
  • Helyi újság
  • Ifjúságsegítés

3. Fenntarthatóság és közösségi finanszírozás
4. Dokumentáció és publikáció

A TELEPÜLÉS: SZEGHALOM

Szeghalom egy Békés vármegyében található kisváros, amely gazdag történelmi és kulturális örökséggel büszkélkedhet. A település a Körös-vidék szívében helyezkedik el, természeti adottságai, például a közeli vízpartok és mezőgazdasági területek, kedveznek a pihenésre és a mezőgazdasági tevékenységek folytatására.
A mindennapok azonban komoly kihívásokkal is szembesítik a helyi közösséget. Szeghalom társadalmi életére jellemző a megosztottság és az apátia, amit a reményvesztettség és a társadalmi szerepvállalás hiánya mélyít tovább. Gyakran tapasztalható a „sodródás” érzése, amelyet az egyéni és közösségi igények megfogalmazásának és képviseletének hiánya táplál. A helyi lakosok körében sok esetben hiányzik a közösségi tudat, a lokálpatriotizmus, és a hit abban, hogy összefogással képesek lehetnek változást elérni.
A közös cselekvés teremtő ereje alulértékelt, hiányzik, hogy megtegyék az első lépést az aktív részvétel irányába. Ez a helyzet azt mutatja, hogy szükség lenne olyan programokra és kezdeményezésekre, amelyek erősítik a közösségi összetartozást, elősegítik a társadalmi felelősségvállalás kialakulását, és visszahozzák az emberekbe vetett hitet önmaguk és egymás iránt.