A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány Szolidaritás Női Programjának “Felfedezők” pályázati felhívása olyan társadalmi ügyekért dolgozó szervezeteknek, közösségeknek szól, akik küldetése nem kimondottan nőkre vagy lányokra fókuszál, mégis elkötelezettek a női szempontok beépítésére a munkájukba. Ezzel hozzájárulva a velük dolgozó és együttműködő nők és lányok helyzetének javításához, szempontjaik érvényesüléséhez, a nemek közötti egyenlőséghez.

Felhívásunk egy szakmai kísérletben való részvételre szól. Elkötelezett, kíváncsi és tanulni vágyó támogatott partnereket keresünk, akik nyitottak arra, hogy

  • gondolkodjanak a küldetésükhöz kapcsolódóan, a saját munkájukban leginkább releváns női szempontok érvényesítéséről;
  • kidolgozzanak egy ötletet a nők helyzetének javítására és kiválasszanak eszközöket ennek megvalósítására;
  • megvalósítsák az ötletüket egy féléves projektben, pénzügyi-szakmai támogatással;
  • egy záró workshop keretében megvitassák az ezzel kapcsolatos tapasztalataikat egymással. Tanuljunk együtt a közös értékelésből!
  • a közös tanulást elősegítve együttműködjenek a folyamatok hatásának mérésében a projektek lezárását követő időszakban.

KIK PÁLYÁZHATNAK?

Magyarországon bejegyzett civil szervezetek vagy nem bejegyzett társadalmi céllal dolgozó informális csoportok, közösségek, amelyek küldetésének, alaptevékenységének fókuszában NEM NŐK ÉS LÁNYOK állnak.

Különösen várjuk olyan csapatok jelentkezését, akik

  • Budapesten kívüli, a fővárostól távoli szervezetek, illetve nem bejegyzett csoportok, közösségek kezdeményezései;
  • hátrányos helyzetű, akár többszörös hátránnyal küzdő nőket és lányokat érintő, velük együtt vagy általuk kezdeményezett ötletek.

MIVEL PÁLYÁZHATTOK?

Olyan ötletekkel és hozzájuk kapcsolódó projektekkel, amelyek az ott dolgozó nők és lányok kezdeményezésével és irányításával, a szervezet/csoport támogatásával és közreműködésével valósulnak meg. Emellett olyan projektekkel, amelyek

  • vagy a nők és lányok szempontjait (jobban) érvényesítik a szervezet alaptevékenységeiben;
  • vagy a szervezetben/csoportban dolgozó nők és lányok (vezetők, munkatársak, önkéntesek) szempontjait (jobban) érvényesítik a munkavégzéshez kapcsolódóan;
  • vagy egyszerre és egymást erősítve építenek be egy adott női szempontot a tevékenységekben és a szervezet belső működésében.

MIT TÁMOGATUNK?

  • az első lépések megtételét női szempontok beemelésére, amikor a szándék és az igény megfelelően alátámasztott;
  • már korábban elindult kezdeményezések továbbfejlesztését a tapasztalatok alapján;
  • új módszerek kipróbálásával, ötletekkel való kísérletezést;
  • máshol látott ötletek adaptálását a saját környezeteteknek, célcsoportotoknak megfelelően.

HOGYAN TÁMOGATUNK BENNETEKET?

A pályázatban 4-6 projektet szeretnénk kiválasztani, támogatni.

A támogatási programunk 8 hónapos, a projektek megvalósítási időszaka 2025 július – december.

A támogatott projektekhez szakmai és pénzügyi támogatást adunk.

500.000 – 1.000.000 forint közötti támogatásra lehet pályázni a szervezet projektekkel összefüggő költségeire.

2026 elején a munka tapasztalatait értékeljük, közösen gondolkodunk a továbblépési lehetőségekről egy szakmai workshop keretében.

KIVÁLASZTÁSI FOLYAMAT

A pályázat kétfordulós. A beérkezett pályázatokat a lent részletezett szempontok szerint értékelik a Szolidaritás Női program munkatársai és felkért szakértők. 10-12 szervezet pályázata kerül kiválasztásra a második fordulóra, akikkel online beszélgetéseket szervezünk május első felében. A pályázókat május 31-ig értesítjük az eredményről.

A beérkezett pályázatok értékelésének szempontjai:

  • a választott női szempont(ok) relevanciája, alátámasztottsága, beágyazottsága a helyi viszonyokba;
  • az ötlet beágyazottsága, illeszkedése a szervezet missziójához, célcsoportjához, tevékenységeihez;
  • a projektötlet kapcsolódása a választott női szempont(ok)hoz, a választott eszközök megfelelősége;
  • a projekt megvalósíthatósága, és szervezeti kapacitás a megvalósításra;
  • a projekt hozzájárulása hátrányos helyzetben lévő nők helyzetének javulásához;
  • a projektben rejlő fenntarthatósági és tanulási potenciál;
  • a megvalósítók elhivatottsága;
  • a költségvetés megalapozottsága és indokoltsága.

A pályázással kapcsolatos kérdéseitekre április 14-én 12-13 óra közötti online tájékoztató alkalmon válaszolunk, melyre kérjük, itt jelentkezzetek.

A pályázatokat az itt elérhető űrlapon várjuk:

Határidő: 2025. április 24.

A kérdéseket emailben is feltehetitek Szegő Dórinak, a Szolidaritás Női Program munkatársának:


GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK

Mit értetek női szempontok alatt?
Olyan témák, érdekek és értékek, amelyek a nők és lányok helyzetének javítására, esélyeik bővítésére és kihívásaik kezelésére irányulnak. Ezeknek a szempontoknak a szélesebb érvényesülése esetén a nők megbecsülve és biztonságban élhetnek a társadalomban. Jól ismert példák, a teljesség igénye nélkül: nők elleni-kapcsolati erőszak, nők biztonsága, gyerekvállalás, gyerek és munka, bérszakadék, nők a döntéshozatalban, női egészség, gazdasági kiszolgáltatottság, női szolidaritás terei, munka és magánélet egyensúlya, láthatatlan munka, nők és lányok önbecsülése, női életszakaszok stb. A kevésbé reflektorfényben lévő, mások által kevésbé képviselt, viszont helyben fontos és releváns témákat is várjuk, szívesen támogatjuk.

Hogyan építhetők be a női szempontok a pályázati projektbe?
Az elsődleges cél a női szempontok beépítése abba a munkába, amelyet a civil szervezetek már végeznek eredeti küldetésüknek megfelelően. Ez az alábbi módokon történhet: 

  • A belső működés alakítása: Saját szervezeti struktúrák és folyamatok áttekintése és átalakítása annak érdekében, hogy a szervezetben dolgozó nők számára is egyenlő munkafeltételeket, részvételi- fejlődési lehetőségeket biztosítsanak, női élethelyzetekhez kapcsolódó kihívásokat és szükségleteket figyelembe vegyenek (pl.: menstruációhoz kapcsolódó tünetek, szülés, kisgyermekes lét, menopauza, stb.).
  • Szolgáltatások kiegészítése női perspektívákkal: A csapatok kidolgozhatnak és integrálhatnak új protokollokat és programokat annak érdekében, hogy különösen a célcsoportjaikhoz tartozó nők és lányok igényeire és kihívásaira reagáljanak helyi közösségükben (vagy az általuk képviselt témákhoz, küldetéshez kapcsolódóan).

Mit jelent a helyi viszonyokba való beágyazottság figyelembe vétele?
A helyi beágyazottság alatt azt értjük, hogy kiemelkedően fontos helyi (földrajzi területhez kapcsolódó) ügyeket és az ott élő/ dolgozó közösség számára fontos témákat képvisel egy projekt, amelyek segítheti a nők társadalmi részvételének és lehetőségeinek megerősítését.

Milyen ötletekre, módszerekre, beavatkozásokra gondolhatunk?
Csakis a teljesség igénye nélkül, gondolatébresztőként felsorolunk néhányat: edukáció, kampányok, környezet érzékenyítése, esélyegyenlőségi politikák, pozitív diszkriminiáció, kvóták, (ön)segítő csoportok, fejlesztés, közösségi beszélgetések, közösségi tervezés, tematikus előadások és workshopok,  művészeti projektek, segélyvolnal, segítségnyújtás,  kommunikációs kezdeményezések, felmérések stb. 

Ami fontos, hogy illeszkedjen a szervezet alaptevékenységéhez és küldetéséhez, és szinergikus hatással építsen arra.

Milyen tevékenységre költhető a támogatás?
A támogatás rugalmasan felhasználható forrás. Bármilyen jellegű költség elszámolható, ami szükséges a pilot ötlet megvalósításához és ahhoz, hogy azt a szervezet/csoport munkájához illeszthessék, szervesen hozzákapcsolják, feltéve, hogy reális/arányos/indokolható költség. Ebbe beletartozhat például munkabér, tárgyi-dologi vagy utazási költség is, indokolt esetben továbbadott költség sem kizárt.

Kell a program megvalósításához önerő? A saját forrás előnyt jelent?
A szervezet és alaptevékenységeinek működtetését, szakmai és humán kapacitását, elkötelezettségét, helyi beágyazottságát és helyismeretét, kapcsolatrendszerét, jó kormányzását tekintjük önerőnek. Ennek a rendelkezésre állása, volumene számít az elbírálásnál, ezt várjuk, hogy az űrlapon bemutassák.

Milyen jogállású szervezet pályázhat?
E tekintetben nincs megkötésünk: pályázhat Magyarországon bejegyzett non-profit szervezet, egyesület, alapítvány, közalapítvány, egyházi szervezet, szakszervezet, akár for-profit szervezet is, ha a küldetése, alapműködése és a projekt keretében megvalósítani kívánt tevékenysége társadalmi célú. A szerződéskötéshez 2024-es mérleg és eredménykimutatás csatolását fogjuk kérni a működés igazolásához, valamint egy bankszámlaigazolásra alkalmas dokumentumot.

Pályázhatunk-e, ha nem bejegyzett, informális csoport/közösség vagyunk?
Igen, de fontos, hogy a szerződéskötésre legyen olyan befogadó szervezet, akivel a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány szintén szerződést köt, és amely vállalja a projektadminisztrációt és a pénzügyi lebonyolítást.

Mit értetek azon, hogy “nem kimondottan női fókuszú szervezet”?
Akiknek a küldetése és alaptevékenysége nem eleve, kimondottan vagy kizárólag nőkre vagy lányokra irányul. Nem olyan szervezeteket keresünk most, mint pl. a Nők a Tudományban, a Másállapotot a Szülészetben! mozgalom vagy a NANE. Olyan szervezetekkel szeretnénk együttműködni a Felfedezők programban, akik saját témájukban, helyi vagy téma-fókuszú közösségekben, saját céljaikon belül, azokhoz illesztve keresik a lehetőséget valamilyen női szempont figyelembevételéhez, érvényesítéséhez.

Pályázhatunk-e, ha nem ”női szervezet” vagyunk, de vannak kifejezetten nőket bevonó/női tagokkal zajló tevékenységeink?
Igen. Amennyiben ezt a programot szeretné továbbfejleszteni vagy újabb női szempontok mentén bővíteni. Pl: pályázhat egy állami gondoskodásban élő fiatalokkal dolgozó szervezet, akinek van külön fiatal lányok számára csoportja, programja, intézkedései.

Pályázhatunk-e olyan program rész-finanszírozására, amelyre van más, intézményi vagy pályázati úton elnyert forrásunk? 
Ez nem kizáró ok, be kell mutatni a forrásokat az erre vonatkozó kérdésnél, és minden más helyen, ahol ez releváns.

Pályázhatunk-e olyan programmal, amely nem magyar anyanyelven beszélő nőket és lányokat érint? 
Igen, ha Magyarországon valósul meg vagy magyar nők helyzetének javításával hozható összefüggésbe.

Mikor derül ki az eredmény?
A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány a beérkezett pályázatokat május 30-ig értékeli és a pályázókat június 6-ig értesíti.